fbpx
Nagroda “Liebster” – Blog Hop

Nagroda “Liebster” – Blog Hop

LiebsterJanna Kaixer z Writing Visually nominowała mnie do udziału Blog Hopie – Nagrodzie “Liebster”, zapraszając do odpowiedzenia na 11 pytań i przekazania pałeczki dalej, kolejnym osobom.

Zasady są proste – trzeba podziękować osobie, która nas nominowała (Dziękuję, Janno!), odpowiedzieć na pytania, podać listę 11 nowych, stworzonych przez siebie pytań i zaprosić kolejne osoby do wzięcia udziału w zabawie.

Janna zadała następujące pytania:

1. Jeśli mogłabyś czytać tylko jedną książkę do końca życia, którą byś wybrała?

To pytanie jest okrutne i odmawiam odpowiedzi! Sama myśl mnie przeraża. Mogłabym zrobić listę 100 książek, może (może!) nawet zaledwie 50, ale podać jedną? Niemożliwe.

2. Gdyby Twoje życie było książką, jaki miałaby tytuł?

Chodzi o wymyśloną książkę? W takim razie wybrałabym “Opowieść o Melfce” (wyjaśnień chyba nie trzeba) albo “Fioletowym atramentem” (ponieważ gdy piszę odręcznie, używam właśnie fioletowego atramentu). Jeśli natomiast mam wybrać istniejący tytuł, zdecydowałabym się na “Prawiek i inne czasy”, bo mam wrażenie, że dotyka wielu aspektów życia i tego, co może przydarzyć się ludziom.

3. Który fikcyjny bohater był Twoją “pierwszą miłością”?

Oooooj… Może tak ominęłabym to pytanie? Nie wydaje mi się, żeby “Byłam wtedy młoda” wystarczyło jako usprawiedliwienie tego, co zaraz napiszę. Moją pierwszą fikcyjną miłością był Thoth-Amon z serii o Conanie Barbarzyńcy. Najwyraźniej mam słabość do ciekawych złoczyńców (i do mrocznych magów).

4. Wydawnictwo tradycyjne czy self – które byś wybrała, gdybyś miała wybór? I dlaczego?

Sama się nad tym zastanawiałam. Ale jeśli miałabym wybór, to zdecydowałabym się na wydawnictwo tradycyjne, gdyż self publishing jest zawsze dostępny, a wydawnictwo tradycyjne może okazać się szansą jedną na milion.

5. Ebooki czy prawdziwe książki? Które wygrywają?

Żadne. Uwielbiam swojego Nooka i wszystkie skarby, które przechowuje, ale tak samo uwielbiam moje półki, które uginają się pod ciężarem tych wszystkich książek, które usiłuję na nie wcisnąć. Format, w którym otrzymuję słowa nie ma dla mnie znaczenia, jeśli po prostu mogę je czytać, ale biorę też pod uwagę ograniczenia swojej przestrzeni. Z książek zazwyczaj kupuję piękne wydania w twardej oprawie, które chcę mieć w swojej kolekcji, natomiast wszystkie inne – w postaci ebooków.

6. Czy czytasz książki z obrazkami lub powieści graficzne? Dlaczego?

Tak, od czasu do czasu czytam powieści graficzne. Lubię te z nietypową, przyciągającą wzrok grafiką i dobrą historią. Z tego powodu czytam regularnie kilka komiksów sieciowych (zwłaszcza, że nie zajmują wiele czasu, gdy już dotrze się do aktualnych odcinków).

7. Co myślisz o gatunku NA (new adult)?

Uważam go za raczej nieokreśloną kategorię i czekam, aż stanie się lepiej zdefiniowanym gatunkiem.

8. Jaką książkę przeczytałaś jedynie ze względu na okładkę?

Wydaje mi się, że nie było dotąd takiej książki. Mogę przyjrzeć się nieznanej książce, jeśli okładka jest intrygująca, ale następnie przeczytam notę okładkową, zapamiętam tytuł oraz autora i poszukam więcej informacji o książce, zanim zdecyduję się na zakup, o czytaniu nie wspominając. Muszę jednak przyznać, że lubię piękne okładki, a jedną z moich ulubionych serii zarówno ze względu na treść jak i okładki jest Uczta Wyobraźni.

9. Co musi mieć w sobie książka, byś się w niej zakochała?

Myślę, że odpowiedź jest typowa: interesującą historię, ciekawych i rozsądnych bohaterów (nie cierpię czytania o głupich ludziach, którzy robią głupie rzeczy i muszą ponieść konsekwencje własnej głupoty) oraz piękny lub wciągający styl.

10. Czy są jakieś filmy/seriale, które uważasz za lepsze od ich książkowych pierwowzorów?

Hm, dobre pytanie. Jestem pewna, że jakieś są, ale zgubiły się w mojej pamięci. Nie jestem tym rodzajem fana, który oczekuje, że adaptacja filmowa będzie hołdem książki, oddając ją scena po scenie i słowo po słowie. Zazwyczaj patrzę na książki i ich filmowe adaptacje jak na dwa odrębne byty, które po prostu opowiadają tę samą historię.

11. Twoje ulubione miejsce, w którym piszesz/czytasz?

W mieszkaniu, które obecnie wynajmuję, znajduje się fotel i mały stolik – i to one stały się moim ulubionym miejscem. Tuż przy drzwiach do patio, naprzeciw półek z książkami – doskonałe miejsce do pisania i czytania. Ale nie zawsze mam tak dobrze i mieszkałam w wielu miejscach, w których podobny luksus był niedostępny… W związku z tym moim ulubionym miejscem zarówno do czytania, jak i pisania, jest moje łóżko. Czasem nawet w nim rysuję. Mogę siedzieć po nocach, czytając w świetle lampki, albo wziąć laptopa do łóżka tuż po przebudzeniu.

To wszystko. Więcej tajemnic do wyjawienia nie mam i teraz moja kolej, by zadać pytania i zaprosić kolejne osoby do opowiedzenia na nie, jeśli zechcą.

Lista pytań:

 1. Gdybyś mógł/mogła wybrać jedną powieść, którą przeczytaliby wszyscy na świecie, którą byś wybrał/a?
 2. Czy wolisz sagi czy samodzielne powieści?
 3. Gdybyś mógł/mogła zostać autorem/autorką jednej już wydanej powieści, którą byś wybrał/a?
 4. Książek z jakiego gatunku nigdy nie napiszesz/przeczytasz i dlaczego?
 5. Czy używasz zakładek do książek? Jaka jest Twoja ulubiona?
 6. Gdybyś mógł/mogła stać się bohaterem/ką książki, którą byś wybrał/a?
 7. Gdyby Twoja ulubiona książka/książka Twojego autorstwa miała zostać sfilmowana, których aktorów i aktorki chciałabyś w nim zobaczyć?
 8. Do czytania jakiej książki nigdy nie przyznasz się publicznie?
 9. Z którym bohaterem lub bohaterką książkową byś wziął/wzięła ślub i dlaczego?
 10. Jaka jest największa liczba książek, które kupiłeś/aś za jednym razem?
 11. Podaj jeden cytat z dowolnej książki, który pozostał z Tobą “na zawsze”.

I wreszcie pora na nominowane osoby. Mam nadzieję, że wszyscy weźmiecie udział i będziecie się dobrze bawić, odpowiadając na pytania. Nominuję:

Rachel Stirling z Striling Writer

Myk Pilgrim z Little Plastic Castle (mogłeś się spodziewać!)

Lauren Greene z Adventures in LuLuland

Portia Bridget z Portable Pieces of Thoughts

oraz pisarki:

Agnieszka Hałas z Między kotem a komputerem

Aleksandra Janusz z Notkostrony

Ten łańcuszek nie ma wyznaczonego terminu, więc nie spieszcie się z notkami. I podajcie w komentarzach link do odpowiedzi, gdy będą już gotowe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Follow

Get the latest posts delivered to your mailbox: